Αταλάντα - Ρόμα 2-1: Ανατροπή και φουλ ξανά για Champions League

Φουλ για Champions League για δεύτερη διαδοχική σεζόν πηγαίνει η Αταλάντα, με την ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι να επικρατεί 2-1 της Ρόμα στο “Ατλέτι Ατζούρι Ντ’Ιτάλια” το βράδυ του Σαββάτου και να εδραιώνεται στην 4η θέση, αφήνοντας έξι βαθμούς πίσω τους Ρωμαίους που υπέστησαν τρίτη σερί ήττα.

Η εξέλιξη μάλιστα του ματς ήταν άκρως συναρπαστική, με την Ρόμα να στέκεται πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και στο 45′ να χτυπάει σαν κόμπρα: ο Τζέκο έκλεψε τη μπάλα από τον Παλομίνο και εκτέλεσε με δυνατό σουτ τον Γκολίνι κάνοντας το 1-0 των Ρωμαίων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η το σκηνικό άλλαξε άρδην, με τους μπεργκαμάσκι να παίρνουν ολοκληρωτικά τα ηνία περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους σε παθητικό ρόλο και να επιβραβεύονται με δύο γκολ.

Το 1-1 έγινε στο 50′ από τον Παλομίνο, που πανηγύρισε το πρώτο του γκολ στη φετινή Serie A (έχει από ένα γκολ σε κάθε μία από τις τρεις σεζόν του στο πρωτάθλημα) ενώ στο 59′ ο Πάσαλιτς υπέγραψε την ανατροπή με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ, μόλις 19” μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο!

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Λέτσε επικράτησε 2-1 της ΣΠΑΛ (ντεμπούτο του Τζίτζι Ντι Μπιάτζο στον πάγκο της) και με την τρίτη διαδοχική νίκη της ξέφυγε τρεις πόντους από τη γραμμή του υποβιβασμού ενώ η 18η Τζένοα πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη στη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού, με σκορ 3-0 απέναντι στην 7η της βαθμολογίας, Μπολόνια.