Champions League: Εξάστερη Σίτι διέλυσε τη Λειψία, σίφουνας ο Άγιαξ με πεντάρα κόντρα στην Σπόρτινγκ

manchester city

Ολοκληρώθηκε σήμερα (15/09) η πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, με τη Σίτι να επικρατεί με το εμφατικό 6-3, τον Άγιαξ να επικρατεί με το εντυπωσιακό 1-5 την Σπόρτινγκ στην έδρα της.

Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχθηκε τη Λειψία, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα στους ουδέτερους φιλάθλους που παρακολούθησαν στην αναμέτρηση στο Έτιχαντ.

Η Σίτι πήρε το προβάδισμα στο σκορ, χάρη στην κεφαλιά του Άκε, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Γκρίλις. Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα διπλασίασαν τα τέρματά τους, λίγα λεπτά μετά, χάρη στο αυτογκόλ του Μουκιέλε, ο οποίος έκανε ένα τρομερό λάθος.

Στο 42′ ο Μουκιέλε εξιλεώθηκε εν μέρει για το αυτογκόλ, καθώς μοίρασε την ασίστ στον Ενκουνκού στο 42ο λεπτό. Στο 45+1′ ο Κλόστερμαν έκανε χέρι στην περιοχή, με τον διαιτητή να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών και τον Μαχρέζ να ευστοχεί.

Στο δεύτερο μέρος ο Ενκουνκού μείωσε προσωρινά για τη Λειψία σε 3-2 στο 51ο λεπτό, ωστόσο οι Γερμανοί δεν κατάφεραν ποτέ να ισοφαρίσουν. Πέντε λεπτά μετά, ο Γκρίλις ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-2, με εξαιρετικό τελείωμα.

Ο Φεράν Τόρες σκόραρε και αυτός στο 67ο λεπτό, ωστόσο ακυρώθηκε για παράβαση οφσάιντ. Το τελικό σκορ (6-3) διαμορφώθηκε με τα γκολ των Ενκουνκού στο 73′, Κανσέλο στο 75′ και Γκάμπριελ Ζεσούς στο 85′.

Τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής:

Η βαθμολογία:

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έμεινε με την Πόρτο στο μηδέν, σε ένα παιχνίδι του οποίου ο ρυθμός ήταν πολύ αργός. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ελάχιστες καλές φάσεις προς την αντίπαλη εστία και αλληλοεξουδετερώθηκαν.

Οι δράκοι σκόραραν με τον Ταρεμί στο 81′, ωστόσο το τέρμα του ακυρώθηκε με παρέμβαση του VAR για χέρι, ενώ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπέμπα στο 90+5′. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-2 της Μίλαν και σκαρφάλωσε στην κορυφή του δευτέρου ομίλου.

Ο Άγιαξ πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας (1-5), έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σεμπάστιαν Αλέ, ο οποίος πέτυχε τα τέσσερα από τα πέντε γκολ του Αίαντα. Ο Γάλλος φορ πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα επτά λεπτών, με τον Άντονι να μοιράζει την ασίστ στο δεύτερο τέρμα.

Η Σπόρτινγκ μείωσε προσωρινά στο σκορ με τον Παουλίνιο στο 33′, έπειτα από ασίστ του Ματέους. Οι παίκτες του Τεν Χαγκ απάντησαν άμεσα στο γκολ των Πορτογάλων και ανέκτησαν το προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Μπεργκίς.

Η Σπόρτινγκ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και σκόραρε με τον Παουλίνιο, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για παράβαση οφσάιντ. Ο Αλέ με άλλα δύο γκολ στο 51′ και το 63′ έκανε καρέ τερμάτων , με τους Αντονί και Μαζραουί να τον τροφοδοτούν, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.