Φορτσάτος για το repeat στο Κύπελλο ο ΠΑΟΚ, 3-1 τον Πανιώνιο

110

Σε πάρτι πρόκρισης, αν και σε άδεια Τούμπα, μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ την ρεβάνς των ημιτελικών του Κυπέλλου κόντρα στον Πανιώνιο. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου επανέλαβαν το 3-1 που είχαν κάνει πριν τρεις μέρες και στο Πρωτάθλημα , αποδίδοντας και πάλι πολύ καλό ποδόσφαιρο.

Αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να τους κοντράρουν-ειδικά στο πρώτο μέρος που έληξε με 1-1 σκορ και 1-1 δοκάρια-αλλά στο δεύτερο μέρος, ειδικά μετά το τρίλεπτο 68’ (γκολ Πέλκα)-70’ (αποβολή Μακρύλλου) και έπειτα, ο αγώνας μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο και το τελικό σκορ δεν αποτυπώνει την άκρως επιθετική εικόνα που είχαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι όμως αρκέστηκαν μόνο σε ένα ακόμη γκολ με πέναλτι του Πρίγιοβιτς (πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ και στο Κύπελλο με 6 τέρματα), το οποίο κέρδισε με εντυπωσιακό σλάλομ και ανατροπή από τον Μπανανά ο Μάτος.

Ο Δικέφαλος φτάνει για πρώτη μετά την διετία 1977-78 σε δεύτερο συνεχόμενο τελικό και έχει την ευκαιρία για ένα repeat που δεν έχει πετύχει ποτέ στην ιστορία του.

Γήπεδο: Τούμπα

Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς)

Βοηθοί: Σίπκας (Πέλλας) & Δημητριάδης (Καστοριάς)

4ος:  Γκάγκας (Λάρισας)

Επιπρόσθετοι: Τζήλος (Λάρισας) & Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βαρέλα, Κρέσπο (76΄ Κάνιας), Μάτος, Αζεβέδο, Μαουρίσιο, Σάχοβ, Πέλκας, Λημνιός (60΄ Κάμπος), Μπίσεσβαρ, Κουλούρης (61΄ Πρίγιοβιτς)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Σαραμαντάς (46΄ Πινιώτης), Σταυρόπουλος, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Μακρύλλος, Κόρμπος, Οικονομίδης, Μασούρας (63΄ Σπιριντόνοβιτς), Μπραχίμι (75΄ Νόβακ), Γεσίλ

Γκολ: 21΄ Κουλούρης, 68΄ Πέλκας, 80΄ Πρίγιοβιτς (πεν.) / 40΄ Μασούρας

Κάρτες:  33΄  Μακρύλλος, 45΄+1΄ Σαραμαντάς

Αποβολές: 70΄ Μακρύλλος

Θυμηθείτε εδώ το live του αγώνα

Με τον… μόνιμο σχηματισμό του (4-2-3-1) παρατάχθηκε ο ΠΑΟΚ στο ματς. Ο Λουτσέσκου, ωστόσο, έκανε αλλαγές σε πρόσωπα στην ενδεκάδα. Ο Πασχαλάκης παρέμεινε κάτω από τα δοκάρια, ενώ στην τετράδα της άμυνας ήταν από δεξιά οι Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο και Αζεβέδο. Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν ο Σάχοβ με τον Μαουρίσιο, με τον Πέλκα να σε ρόλο επιτελικού μέσου. Στην αριστερή πλευρά ήταν ο Μπίσεσβαρ, δεξιά ο Λημνιός και στην κορυφή της επίθεσης ο Κουλούρης.

Αλλαγές, τέσσερις για την ακρίβεια, έκανε και ο Μιχάλης Γρηγορίου δίχως να αλλάξει τον σχηματισμό του Πανιωνίου, που παρέμεινε 4-2-3-1. Ο Κότνικ ήταν στην εστία, ενώ ίδια παρέμεινε και η άμυνα, με τους Παπαγεωργίου, Μπανανά, Σταυρόπουλο και Σαραμαντά από δεξιά προς τα αριστερά. Μακρύλλος και Κόρμπος ήταν οι δύο αμυντικοί χαφ, με τον Μπραχίμι μπροστά τους σε ρόλο επιτελικού μέσου. Στην δεξιά πλευρά ήταν ο Οικονομίδης, αριστερά ο Μασούρας και μοναδικός προωθημένος ο Γεσίλ.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 5ο λεπτό, με τον ΠΑΟΚ να έχει διπλή ευκαιρία με τον Σάχοβ. Ο Ουκρανός αρχικά σούταρε με τον Κότνικ να αποκρούει και στη συνέχεια της φάσης σούταρε ο Μπίσεσβαρ με τον Σάχοβ μπαίνει στην πορεία της μπάλας η οποία όμως κατέληξε ψηλά άουτ.  Ο ΠΑΟΚ είχε ξεκινήσει επιθετικά στο παιχνίδι και στο 7΄ είχε νέα καλή φάση με κεφαλιά του Βαρέλα μετά από εκτέλεση κόρνερ να περνάει άουτ. Βέβαια, υπήρχε τράβηγμα από τον Σταυρόπουλο στον αμυντικό του ΠΑΟΚ την ώρα που πήρε την κεφαλιά στον αέρα. Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με τον Κουλούρη να έχει δοκάρι στο 14΄, σε ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από ωραία ανάπτυξη με Πέλκα και Κουλούρη. Τρία λεπτά αργότερα ο Δικέφαλος απείλησε ξανά με ωραία ενέργεια του Πέλκα που συνδυάστηκε με τον Σάχοβ και πλάσαρε, με τον Κότνικ να αποκρούει δύσκολα.

Η κυριαρχία του ΠΑΟΚ μετουσιώθηκε σε γκολ με σκόρερ τον Ευθύμη Κουλούρη. Στο 21ο λεπτό ο Πέλκας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο νεαρός επιθετικός πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του στο Κύπελλο και τέταρτο συνολικά στη σεζόν, ενώ για τον Πέλκα ήταν η 11η ασίστ στη φετινή σεζόν.

Στο 27΄ έγινε η πρώτη απόπειρα από πλευράς Πανιωνίου για να απειλήσει την εστία του ΠΑΟΚ, σε γύρισμα του Μασούρα από δεξιά στην περιοχή, με τον Γεσίλ να αφήνει την μπάλα να περάσει έξυπνα, αλλά τον Μαουρίσιο να βάζει την κόντρα και να κόβει τον Μακρύλλο που προσπάθησε να σουτάρει. Στο επόμενο λεπτό ο Μπραχίμι επιχείρησε ένα επικίνδυνο σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Πασχαλάκη. Στο 32΄ είχε νέα καλή ευκαιρία ο ΠΑΟΚ, με δυνατό σουτ του Μαουρίσιο από μακρινή απόσταση που απέκρουσε με δύσκολη επέμβαση ο Κότνικ στη γωνία του. Το παιχνίδι εξακολουθούσε να έχει καλό ρυθμό και φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τον Πανιώνιο να έχει δοκάρι στο 35ο λεπτό, σε κοντινή κεφαλιά του Μασούρα μετά από σέντρα του Μπραχίμι.

Ο Πανιώνιος είχε ανεβάσει αισθητά την απόδοσή του σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού και επιβραβεύτηκε ισοφαρίζοντας σε 1-1 με εκτέλεση φάουλ του Μασούρα στο 40ο λεπτό. Ο Κόρμπος έστρωσε στον Μασούρα και αυτός έπιασε δυνατό σουτ και νίκησε τον Πασχαλάκη στέλνοντας την μπάλα στη γωνία και στα δίχτυα. Αξίζει να σημειωθεί ότι αμφότεροι οι σκόρερ (Κουλούρης και Μασούρας) είχαν από ένα δοκάρι λίγο πριν σκοράρουν. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αλλαγή για τον Πανιώνιο, καθώς ο Πινιώτης πέρασε στη θέση του Σαραμαντά, με τον Παπαγεωργίου να μετακομίζει στο αριστερό άκρο της άμυνας. Στο 48΄ είχε την πρώτη καλή φάση ο ΠΑΟΚ με διαγώνιο συρτό σουτ του Λημνιού μέσα από την περιοχή που πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότνικ. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί και να δημιουργεί επικίνδυνες φάσεις στην περιοχή του Πανιωνίου. Στο 61΄ ο Κότνικ απέκρουσε πλασέ του Σάχοβ εξαιρετικά. Στο 66΄ ο Πρίγιοβιτς κέρδισε μονομαχία με τον Μπανανά και σκόραρε, με τον διαιτητή ωστόσο να σφυρίζει φάουλ, παρότι δεν φάνηκε να υπάρχει κάποια παράβαση.

Ο Πέλκας έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με ένα υπέροχο γκολ στο 68ο λεπτό του αγώνα. Μετά από εξαιρετική επέλαση του Κάμπος από τη δεξιά πλευρά, ο Ανγκολέζος πάσαρε στον Πέλκα, που με εντυπωσιακό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ψηλά στη γωνία. Στο 70΄ ο Πανιώνιος έμεινε με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μακρύλλος για κλωτσιά σε παίκτη του ΠΑΟΚ εκτός φάσης. Στο 76ο λεπτό ο Λουτσέσκου έβαλε τον Κάνιας ξανά σε θέση κεντρικού αμυντικού (όπως και στο προηγούμενο ματς) βγάζοντας τον Κρέσπο.

Στο 79΄ ο Μάτος “χόρεψε” την άμυνα του Πανιωνίου με μία εκπληκτική ατομική ενέργεια και ο Μπανανά τον ανέτρεψε εντός περιοχής με τον Σέζο να σφυρίζει πέναλτι. Ο Πρίγιοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε διαμορφώνοντας το 3-1 στο 80΄ και φτάνοντας τα έξι γκολ στη διοργάνωση του Κυπέλλου. Ο Πανιώνιος προσπάθησε να μειώσει στο 86΄ με τον Κάνιας να απομακρύνει πάνω στη γραμμή μετά από πλασέ του Σπιριντόνοβιτς. Στο 87΄ είχε ευκαιρία ο ΠΑΟΚ με ωραία ενέργεια του Κάμπος και παράλληλο γύρισμα που έκοψε σε κόρνερ ο Νόβακ. Στο 90΄ ο Μάτος πλάσαρε από κοντά μέσα στην περιοχή πάνω από τον Κότνικ με τον νόβακ να απομακρύνει με το κεφάλι την μπάλα που είχε πορεία προς τα δίχτυα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το δεύτερο γκολ του Πέλκα. Είχε κάνει μία εξαιρετική ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο ο Πέλκας όμως νικήθηκε από τον Κότνικ. Στη φάση του δεύτερου γκολ όμως κατάφερε να τον νικήσει με εντυπωσιακό πλασέ πετυχαίνοντας ένα θεαματικό γκολ.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Με λάθη η διαιτησία του Σέζου. Πιο χαρακτηριστικά περίπτωση το γκολ του Πρίγιοβιτς που δεν μέτρησε παρότι δεν φάνηκε να κάνει φάουλ στον Μπανανά. Υπάρχει και ένα κράτημα στον Βαρέλα στο πρώτο ημίχρονο εντός περιοχής που θα συζητηθεί.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Πέλκας. Είχε ασίστ και γκολ και με την συνολική του εικόνα πρόσφερε ενέργεια στο επιθετικό παιχνίδι του ΠΑΟΚ δημιουργώντας φάσεις και ταλαιπωρώντας την άμυνα του Πανιωνίου.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η γενικότερη εικόνα του Πανιωνίου και ειδικότερα του Κότνικ που εξιλεώθηκε για το λάθος στο πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ το περασμένο Σάββατο. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηογορίου έπαιξε πιο ανοιχτά στο σημερινό ματς και δημιούργησε φάσεις, ενώ είχε και καλύτερη αμυντική λειτουργία. Ο Κότνικ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και κράτησε χαμηλά τον δείκτη του σκορ με τις επεμβάσεις του.

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ

Η αδυναμία του Λημνιού στις τελικές ενέργειες. Είναι ένα τρομερό ταλέντο, πρέπει όμως να βελτιωθεί στην τελική ενέργεια και στο ένας εναντίον ενός, ώστε να δείξει αυτό που πραγματικά μπορεί.

Photo Credits: Eurokinissi