Ήττα-σοκ για Μεντβέντεφ στο Ρότερνταμ

medvedev

Φωτιά στο Ρότερνταμ με τον αποκλεισμό του Ντανίλ Μεντβέντεφ. Ο 24χρονος Ρώσος που είχε τα γενέθλια μια μέρα πριν από την πρεμιέρα του στην Ολλανδία, έκανε ένα πολύ μέτριο ματς κόντρα σε έναν απίστευτο Βάσεκ Πόσπισιλ που δείχνει να έχει βρει το τένις που τον είχε στείλει, έξι χρόνια πριν, στο Νο25 του κόσμου.

Παραδίδοντας μαθήματα επιθετικού τένις με εξαιρετικά τελειώματα στο φιλέ και ένα forehand σκέτη απόλαυση, ο Καναδός τενίστας απέκλεισε τον Ρώσο με 6-4, 6-3 και έκανε ακόμα πιο “ανοικτό” το ταμπλό της διοργάνωσης στην οποία ο Μεντβέντεφ ήταν το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο.

Είναι φανερό ότι ο Μεντβέντεφ δεν έχει ξεκινήσει τη σεζόν όσο καλά θα ήθελε καθώς είχε έναν οδυνηρό αποκλεισμό στα πέντε σετ στον 4ο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν ενώ η ήττα από τον Πόσπισιλ και περισσότερο η δική του μέτρια απόδοση οφείλουν να τον προβληματίσουν.

Και όμως, το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον “Μεντ” που προηγήθηκε με ένα γρήγορο 2-0 πριν δει τον Πόσπισιλ να ανεβάζει πολύ ένταση στα χτυπήματα του και να αρχίσει να παίρνει τα ηνία του αγώνα.

Ο Καναδός ισοφάρισε τα breaks αλλά βρέθηκε στην πολύ δύσκολη θέση του να σώσει τριπλό break point του Ρώσου στο 4-4 του πρώτου σετ.

Εκεί ήρθαν τρεις…άσσοι και ο Πόσπισιλ, με αναπτερωμένο το ηθικό, χτύπησε ξανά έναν Μεντβέντεφ που έπαιζε με μεγάλη αστάθεια και δίχως ρυθμό.

Η απώλεια του πρώτου σετ δεν “ξύπνησε” τον Μεντβέντεφ που στο δεύτερο σετ είδε τον Πόσπισιλ να του παίρνει ακόμα περισσότερο τον αέρα χρησιμοποιώντας άριστα τις άριστες ικανότητες του στο φιλέ μετά από πολύ ποιοτικά χτυπήματα προσέγγισης.

Ο Πόσπισιλ έκανε ακόμα ένα break το οποίο και διατήρησε ως κόρη οφθαλμού σε όλο το σετ στέλνοντας τον Ρώσο σε περισυλλογή και τον ίδιο στην τρίτη Τοπ5 νίκη της καριέρας του!

Με την εξαιρετική του παρουσία στο ATP Cup, τον πρόσφατο τελικό στο Μονπελιέ και τώρα τη νίκη επί του Μεντβέντεφ, ο Πόσπισιλ δείχνει να μπαίνει αναγεννημένος στο 2020, ένας τενίστας με εξαιρετικές προοπτικές που έμειναν πίσω λόγω πολλών προβλημάτων τραυματισμού.

Η μέρα στο Ρότερνταμ κύλησε ακόμα χειρότερα για έναν άλλο Ρώσο, τον Κάρεν Κατσάνοφ.

Ο 23χρονος τενίστας προηγήθηκε με σετ αλλά δέχτηκε την ανατροπή από τον Νταν Έβανς με 4-6, 6-3, 6-4.

Είναι αυτονόητο ότι οι αποκλεισμοί των Μεντβέντεφ-Κατσάνοφ ανοίγουν ακόμα περισσότερο τον δρόμο του Στέφανου Τσιτσιπά προς τον πρώτο του τίτλο ATP 500 αν και ακόμα είναι πάρα πολύ νωρίς στο τουρνουά.

Πηγή: Tennis24