Nations League: Πρώτη νίκη για Σλοβενία, κορυφή για Ρωσία

90

Κακό ματς διεξήχθη στη Λιουμπλιάνα με τη Σλοβενία να πανηγυρίζει την εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μολδαβίας στο γκρουπ του Nations League που βρίσκεται και η Εθνική Ελλάδας, η οποία αναμετράται στο Κόσοβο.

Οι Σλοβένοι προβλημάτισαν, ωστόσο μετουσίωσαν σε γκολ τη μοναδική καλή τους φάση στην αναμέτρηση. Οι Μολδαβοί ανέβηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η απουσία πλάνου είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορέσουν να απειλήσουν τον Γιαν Όμπλακ.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Όμπλακ, Στογιάνοβιτς, Μπλάζιτς, Μεβλίγια, Μπάλκοβετς, Κούτερ, Κούρτιτς, Ζάιτς (57′ Ζίβετς), Βούκτσιτς (68′ Βέτριχ), Μποχάρ, Σποράρ (85′ Κράμερ).

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Κοσέλεβ, Πλάτιτσα, Μούντρατς, Πόσματς, Άρμας, Ρεάμπτσιουκ, Ράτα (69′ Σουβόροβ), Τσάρπ, Ιονίτσα, Καϊμάκοβ (46′ Επουρεάνου), Νταμάσκαν (60′ Μιλιντσεάνου).

4. Ελλάδα 1

Ματσάρα στη Βουδαπέστη. Η Ρωσία άνοιξε το σκορ με τον Μιράντσουκ ένα τέταρτο μετά από την έναρξη του ματς, διεύρυνε το προβάδισμά της στο 34ο λεπτό με τον Όζντοεβ και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μάριο Φερνάντες έκανε το 0-3.

Κι ενώ όλα έμοιαζαν να είχαν τελειώσει, οι Ούγγροι μείωσαν αρχικά με τον Ρόλαντ Σάλαι και στη συνέχεια με τον Νίκολιτς. Όσο κι αν πίεσαν – που το έκαναν οργανωμένα – στο τελευταία τέταρτο δεν μπόρεσαν να φθάσουν στην ισοφάριση.

Η Ρωσία με δύο νίκες στα πρώτα της ισάριθμα ματς φιγουράρει στην κορυφή του ομίλου της.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκουλάσι, Μπέσε, Όρμπαν, Λανγκ, Ατίλα Σάλαϊ, Χόλεντερ, Ζίγκερ (46′ Κάλμαρ), Νάγκι, Σομποσλάι (82′ Τσέρι), Ρόλαντ Σάλαϊ, Άνταμ Σάλαϊ (67′ Νίκολιτς).

ΡΩΣΙΑ: Σούνιν, Μάριο Φερνάντες, Σεμένοβ, Τζικίγια, Κουντριασόβ, Όζντοεβ, Ζομπνίν, Ιονόβ (75′ Καραβάεβ), Μιράντσουκ (67′ Γκαζίνσκι), Κουζιάγεβ (57′ Ζιρκόβ), Τζιούμπα.

ΤΑ ΜΑΤΣ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Ουγγαρία – Ρωσία 2-3 (62′ Ρόλαντ Σάλαϊ, 70′ Νίκολιτς / 15′ Μιράντσουκ, 34′ Όζντοεβ, 47′ Μάριο Φερνάντες)

Σερβία – Τουρκία (21:45)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ρωσία 6

2. Ουγγαρία 3

3. Τουρκία 0

4. Σερβία 0

Η Φινλανδία έφυγε με τη νίκη από το Δουβλίνο. Η Ιρλανδία πίεζε, αλλά πάντα έβρισκε τοίχο που είχε ονοματεπώνυμο: Λούκας Χραντέτσκι. Ούτε ο Κόνολι, ούτε ο Μπρέιντι, ούτε ο Ντάφι και ο Ντόχερτι μπόρεσαν να νικήσουν τον Φινλανδό.

Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με γκολ του Γένσεν, λίγα λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Βασικός για δεύτερο διαδοχικό ματς ο Τιμ Σπαρβ της ΑΕΛ.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Ράντονλφ, Ντόχερτι, Ντάφι, Ίγκαν, Στίβενς, Μολούμπι, Άρτερ, Μπρέιντι, Ο’Ντόουντα (59′ Ρόμπινσον), Ίντα (66′ ΜακΓκόλντρικ), Κόνολι (77′ ΜακΚλιν).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέτσκι, Βάισανεν, Ο’Σόνεσι, Όγιαλα, Χαμαλάινεν (79′ Ούρονεν), Άλχο, Σπαρβ, Καμαρά, Τέιλορ, Ποχγιάνπαλο (63′ Γένσεν), Πούκι.

Ουαλία – Βουλγαρία 1-0 (90+4′ Νέκο Ουίλιαμς)

Ιρλανδία – Φινλανδία 0-1 (64′ Γένσεν)