Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο “καθάρισε” τους Πίστονς σε αγώνα-θρίλερ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.. αγριέψε! Ο “Greek Freak” δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του κόντρα στο Ντιτρόιτ, οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη με 107-104, βελτιώνοντας το ρεκόρ των “Ελαφιών” στο 20-9. Οι Πίστονς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Μπλέικ Γκρίφιν αστόχησε σε δύο τρίποντα στα τελευταία 14 δευτερόλεπτα του αγώνα.

Ο Γιάννης ήταν για ακόμα ένα βράδυ ασταμάτητος. Με το Ντιτρόιτ να μην έχει – στην κυριολεξία – παίκτη στα “κυβικά” του, ο σταρ των Μπακς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 32 πόντους με 15/18 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κοψίματα (αλλά και 6 λάθη) σε 31 λεπτά συμμετοχής, σε μία ακόμα ισοπεδωτική εμφάνιση.

Ο Κρις Μίντλετον με 22 πόντους και ο Έρικ Μπλέντσο με 17 πόντους ακολούθησαν σε απόδοση τον Γιάννη, με τον Τόνι Σνελ να προσθέτει 12 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο Ρέτζι Μπούλοκ είχε 24 πόντους και ο Στάνλεϊ Τζόνσον 20 πόντους, ενώ ο Γκρίφιν είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 10 λάθη (!), με τον Αντρέ Ντράμοντ να μένει στους 10 πόντους με 4/12 σουτ και 14 ριμπάουντ.