Ρίβερ – Μπόκα 2-1: Το σόου του Άλβαρες άνοιξε την “ψαλίδα” των δύο ομάδων

alvarez river

Η Ρίβερ είχε πέντε superclásico χωρίς επιτυχία. Μπορεί τα τελευταία τέσσερα παιχνίδια να έληξαν ισόπαλα, όμως τα πιο πρόσφατα, σε playoffs πρωταθλήματος και κύπελλο, η Μπόκα επικράτησε στα πέναλτι. Μέχρι που ήρθε η αναμέτρηση του “Μονουμεντάλ” για τη 14η αγωνιστική της Liga Profesional και ο Χουλιάν Άλβαρες για να δώσουν στους “εκατομμυριούχους” τη χαρά της νίκης (2-1) σε ντέρμπι.

Τα πρώτα 16 λεπτά δικαιολόγησαν την έννοια του superclásico, αφού ο διαιτητής είχε προλάβει να δείξει τρεις κίτρινες κάρτες. Οι δύο στον ίδιο παίκτη μέσα σε δύο λεπτά, με τον Μάρκος Ρόχο, να αγωνίζεται μόλις για 16 λεπτά.

Με παίκτη λιγότερο, η ομάδα του Μαρσέλο Γκαγιάρδο είχε το πάνω χέρι και ήταν πιο απειλητική. Στο 25ο λεπτό, ο Άλβαρες δεν χρειάστηκε κάποιον συμπαίκτη και με ατομική ενέργεια και εξαιρετικό σουτ άνοιξε το σκορ. Η αντίδραση των φιλοξενουμένων ήταν μηδαμινή, με τον τερματοφύλακα Αγκουστίν Ρόσι να πρωταγωνιστής. Στο 43ο λεπτό δεν μπόρεσε να κάνει κάτι όταν βρέθηκε ξανά αντιμέτωπος με σουτ του Άλβαρες, με το οποίο έγινε το 2-0.

Ο Σεμπαστιάν Μπατάγλια είχε ρίξει ήδη στον αγώνα τον Κάρλος Σαμπράνο έπειτα από την αποβολή και στην ανάπαυλα έβαλε τους Εστεμπάν Ρολόν και Κριστιάν Μεδίνα. Ο αγώνας ισορρόπησε και οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν πολλές ευκαιρίες απέναντι σε 10 παίκτες, ωστόσο είχαν ένα τέτ α τετ που έσωσε ο Ρόσι. Το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους, με την πιο χαρακτηριστική στιγμή να σημειώνεται στο 83ο λεπτό, όταν ο 39χρονος Λεονάρντο Πόνσιο πέρασε στον αγώνα ως αλλαγή, πήρε το περιβραχιόνιο και αποθεώθηκε από το κοινό.

Ο Σαμπράνο μείωσε για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις, όμως η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ. Η Ρίβερ πήρε τη νίκη που τη φέρνει ένα βαθμό πάνω από την Ταγέρες και εννέα πάνω από την “αιώνια” αντίπαλό της.