Σέλτικς - Χιτ 114-117: Αντε(μπάγιο) γεια και 1-0 το Μαϊάμι!

Απτόητοι οι Χιτ. Το Μαϊάμι συνέχισε από εκεί που σταμάτησε κόντρα στους Μπακς στον δεύτερο γύρο των playoffs. Τα έδωσε όλα κόντρα στους Σέλτικς, ανέτρεψε δύο φορές στο παιχνίδι διψήφια διαφορά (στην 1η και την 4η περίοδο) και τελικά πήρε τη νίκη με (114-117) στην παράταση, κάνοντας το 1-0 στην σειρά.

Ήρωας στο φινάλε για τους Σέλτικς ο Μπαμ Αντεμπάγιο, ο οποίος με το σκορ στο 114-116 έκοψε στα ίσα τον Τζέισον Τέιτουμ σε προσπάθεια του σταρ των Σέλτικς για κάρφωμα με 2.5 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα, κάνοντας στην συνέχεια στο σκορ 114-117 με 1/2 βολές. Ο Τέιτουμ είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση στο τέλος, αλλά αστόχησε σε τρίποντο.

Ο Γκόραν Ντράγκιτς με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζα Κράουντερ να προσθέτει 22 πόντους, τον Τζίμι Μπάτλερ 20 πόντους (και το καλάθι και φάουλ με το οποίο το σκορ έγινε 114-116) και ο Αντεμπάγιο 18 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Τέιτουμ είχε 30 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Μάρκους Σμαρτ 26 πόντους, ο Κέμπα Γουόκερ 19 πόντους (αλλά με 6/19 σουτ) και ο Τζέιλεν Μπράουν 17 πόντους.