Σπουδαίοι Σέλτικς, άλωσαν την Οκλαχόμα Σίτι!

Οι Σέλτικς φρόντισαν να δείξουν στην Οκλαχόμα Σίτι κόντρα στους Θάντερ ότι σιγά-σιγά γίνονται η ομάδα που περιμένει ο κόσμος. Πραγματοποιώντας ψυχωμένη εμφάνιση, οι “Κέλτες” κέρδισαν με 101-95 εκτός έδρας επιστρέφοντας από το -16, βελτιώνοντας έτσι το ρεκόρ τους σε 3-2. Όσο για τους Θάντερ; Εξακολουθούν να αγνοούν τη νίκη έπειτα από 4 αγώνες, σε μία απόδειξη ότι και αυτοί ψάχνονται.

Ο Τζέισον Τέιτουμ με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μάρκους Μόρις να προσθέτει 21 πόντους και 10 ριμπάουντ – αλλά και το τρίποντο που έβαλε μπροστά τους Σέλτικς με 98-95 με λιγότερο από 30 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε – και τον Αλ Χόρφορντ 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους Θάντερ, ο Πολ Τζορτζ είχε 22 πόντους (αλλά με 7/22 σουτ), ο Ράσελ Ουέστμπρουκ 13 πόντους, 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ (αλλά 5/20 σουτ) και ο Στίβεν Άνταμς 12 πόντους.

ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Οι Θάντερ είχαν εκρηκτικό ξεκίνημα, ξεφεύγοντας με 11-2 και 19-6 στην αρχή του αγώνα, πριν κλείσουν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 22-16. Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα ήταν ακόμα καλύτεροι, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 16 πόντους (43-27), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 50-34.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε η απάντηση των Σέλτικς. Με την άμυνά τους να σφίγγει και την επίθεση να βρίσκει ρυθμό, οι “Κέλτες” κατάφεραν χάρη σε ένα τρομερό επιμέρους σκορ 40-23 να περάσουν μπροστά με 74-73 στο φινάλε της τρίτης περιόδου! Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Και αυτό δεν άλλαξε ούτε όταν οι Θάντερ ξέφυγαν με 94-85. Φρόντισαν για αυτό οι Σέλτικς, οι οποίοι στα τελευταία 4 λεπτά του αγώνα έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 16-1 (!) για να φτάσουν στη νίκη, με το σουτ του Μόρις λίγο πριν το τέλος να είναι αυτό που διέλυσε ψυχολογικά την Οκλαχόμα Σίτι.