Στα ημιτελικά και με καλή κλήρωση η Τσέλσι

172

Η Τσέλσι συμπλήρωσε την 4άδα του FA Cup, καθώς νίκησε 2-1 τη Λέστερ στην παράταση, έχοντας σκόρερς τους Ισπανούς, Άλβαρο Μοράτα και Πέδρο.

Ο Μοράτα άνοιξε το σκορ στο 42′, ολοκληρώνοντας με ιδανικό πλασέ αντεπίθεση που έβγαλε ο Ουίλιαν, ενώ ο Τζέιμι Βάρντι απάντησε στο 76′ για τους γηπεδούχους.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ο Πέδρο έδωσε ξανά προβάδισμα στους “μπλε” και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίζουν τη Σαουθάμπτον.

Οι “Άγιοι” νωρίτερα νίκησαν 2-0 τη Γουίγκαν και η κληρωτίδα τους έφερε στον δρόμο της Τσέλσι, έτσι το άλλο ζευγάρι είναι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ.

Οι συνθέσεις

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σίμπσον (106′ Ντιαμπατέ), Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Ντίντι, Ιμπόρα (106′ Άντριεν Σίλβα), Μαχρέζ, Ολμπράιτον (115′ Ντιμάρεϊ Γκρέι), Ιχεανάτσο (68′ Οκαζάκι), Βάρντι.

ΤΣΕΛΣΙ (5-4-1): Καμπαγιέρο, Μόουζες, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν (101′ Κέιχιλ), Ρίντιγκερ, Μάρκος Αλόνσο, Καντέ, Μπακαγιοκό (46′ Φάμπρεγας), Ουίλιαν (92′ Πέδρο), Αζάρ, Μοράτα (105’+1 Ζιρού).

ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Γουόλτον, Μπάιρν (80′ Χαντ), Ντάνκλεϊ, Μπερν, Έλντερ, Πάουερ, Σαμ Μορσί, Ρόμπερτς (66′ Κόλκλαουτς), Μάσεϊ (66′ Πάουελ), Γιάκομπς, Γκριγκ.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Σέντρις Σοάρες, Στίβενς, Χουτ, Μπέρτραντ, Χέιμπιεργκ, Λεμινά, Τάντιτς, Μπουφάλ (65′ Ρέντμοντ), Γκαμπιαντίνι (87′ Οριόλ Ρομέου), Γκουίντο Καρίγιο (81′ Λονγκ).

*χαμένο πέναλτι 73′ Γκαμπιαντίνι (απόκρουση Γουόλτον)