Τρένο η αήττητη Λίβερπουλ, 4-1 την Κάρντιφ!

Η Λίβερπουλ συνεχίζει με… σπασμένα φρένα την αήττητη πορεία της στην φετινή Premier League. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έφτασε στην 8η νίκη της έπειτα από δέκα αγωνιστικές, παραμένοντας στην κορυφή με 26 βαθμούς. Θύμα της ήταν η Κάρντιφ με 4-1 στο Άνφιλντ.

Ο Σαλάχ στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους “κόκκινους”, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως στο πρώτο ημίχρονο η Λίβερπουλ είχε 86% κατοχή, ενώ οι Ουαλοί δεν είχαν ούτε μια επαφή στην περιοχή των γηπεδούχων στο ίδιο διάστημα.

Ο Μανέ στο 66′ έκανε το 2-0, για να μειώσει με προβολή ο Πέτερσον στο 77′ και τον Άλισον να έχει μερίδιο ευθύνης. Ο Σακίρι στο 84′ και ο Μανέ εκ νέου στο 87′ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα για την εντυπωσιακή φέτος Λίβερπουλ.

Εξάλλου, η Μπόρνμουθ πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση στο Κρέιβεν Κότατζ του Λονδίνου, νικώντας 0-3 την Φούλαμ. Δυο γκολ από τον Γουίλσον στο 14′ (πεν.) και στο 85′ και ένα από τον ο Μπρουκς στο 71′ για τους φιλοξενούμενους απέναντι στη μακράν χειρότερη άμυνα της φετινής Premier League.

Ίδιο σκορ και για τη Γουότφορντ απέναντι στην αδύναμη φέτος Χάντερσφιλντ. Οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς από το πρώτο μέρος. Ο Περέιρα στο 11′ άνοιξε το σκορ και ο Ντεουλοφέου στο 19′ έκανε το 2-0. Ο Σαξές στο 80′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Με τον Μάρεϊ να φτάνει τα 100 γκολ με τη Μπράιτον, η γηπεδούχος ομάδας νίκησε 1-0 την Γουλβς. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημειώθηκε στο 48′ με κοντινό πλασέ, ενώ χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το ματς Σοαυθάμπτον – Νιούκαστλ.

Στο τελευταίο χρονικά ματς της ημέρας, Λέστερ και Γουέστ Χαμ πήραν από έναν βαθμό η κάθε μία στο “King Power Stadium”, με τους Λονδρέζους να προηγούνται στο 20′ με τον Βαλμπουενά και τον Εντιντί να ισοφαρίζει στο 89′ για τις “αλεπούδες”.