Τρομερός Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά έχασαν οι Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να αποτρέψει την 1η ήττα των Μπακς την φετινή σεζόν. Κόντεψε να οδηγήσει την ομάδα του σε μία μεγάλη ανατροπή από το -15 στην 4η περίοδο. Τελικά ωστόσο η Βοστώνη αποδείχθηκε ανώτερη και κάνοντας ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου σε εύστοχα τρίποντα (24) πήρε τη νίκη με 117-113.

Ο Γιάννης ήταν απολαυστικός στην επιστροφή του στην δράση έπειτα από απουσία ενός αγώνα λόγω διάσεισης, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 33 πόντους με 13/21 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής. Στο τέλος όμως τόσο αυτός όσο και οι Μπακς λύγισαν από το μπαράζ τριπόντων των Σέλτικς.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Μπακς την φετινή σεζόν έπειτα από 7 σερί νίκες, με το ρεκόρ της ομάδας να είναι 7-1. Οι Σέλτικς από την πλευρά τους έχουν πλέον ρεκόρ 6-2.

Ο Καϊρί Ίρβινγκ με 28 πόντους και 6/12 τρίποντα ήταν ο “εκτελεστής” των Μπακς, με τον Γκόρντον Χέιγουορντ και τον Αλ Χόρφορντ να προσθέτουν από 18 πόντους και τον Μάρκους Μόρις 17 πόντους. Για τους Μπακς, οι Κρις Μίντλετον και Μάλκολμ Μπρόγκντον είχαν από 16 πόντους.